Committees & Trustees

 

ELECTED OFFICERS/TRUSTEES
FINANCE COMMITTEE
Jason Bulizuk
John Wynne
Steven Spees
INSIDE GUARD
Shawn Thorsteinsson
HEALTH & WELFARE TRUSTEES
A.D. Al Phillips
Jack Allard
Jason Bulizuk
Russel J. St. Eloi
PENSION TRUSTEES
A.D. Al Phillips
Tom McKinley
Jim Lindsell
Bryan Stocking
CONFERENCE BOARD
A.D. Al Phillips
Dave Berg
Leo Ciarrocchi
Terry McKinley
Mike Power
PIPE TRADES COUNCIEL 
A.D. Al Phillips
Jack Allard
Alex MacDonald
Bryan Stocking
EXAMINING BOARD
Jess Allen
Cameron Palmer
Pavel Pajger
vacant
vacant
UA LOCAL COMMITTEES, BOARDS & FUND TRUSTEES
BYLAW COMMITTEE
A.D. Al Phillips
Borys Lessy
Ed Bailey
David Berg
Don Bell
LOCAL 170 AREA TRAINING FUND TRUSTEES
A.D. Al Phillips
Jeff Chapman
Al Phillips (Sr.)
PIPING INDUSTRY APPRENTICESHIP BOARD
A.D. Al Phillips
Bob Carroll
Jeff Chapman
Paul Taylor
Jim Wheatley
LOCAL 170 TRAINING TRUST
A.D. Al Phillips
Jim Wheatley
Clive Yule
Chris Welsh
JOURNEYMAN TRAINING INDUSTRY PROMOTION FUND
A.D. Al Phillips
Jeff Chapman
Mark Glazier
LOCAL 170 CLR PROMOTION FUND
A.D. Al Phillips
Jeff Chapman
PIPING INDUSTRY INDEMNITY FUND
A.D. Al Phillips
Leo Ciarrocchi
Mike Power
LOCAL 170 SOCIAL COMMITTEE
Ryan King
Leo Ciarrocchi
Jeff Chapman
A.D. Al Phillips
LOCAL 170 WOMEN’S COMMITTEE
Audrey Curran
LEGISLATIVE COMMITTEE
Russell J. St. Eloi
Walt Johnson
POLITICAL EDUCATION COMMITTEE
A.D. Al Phillips
Jeff Chapman
Walt Johnson
Russel J. St. Eloi
PROVINCIAL, MUNICIPAL CODES COMMITTEE
Gordon Forbes
Leo Ciarrocchi
John Michalec
Ryan Campagna
UA NATIONAL WELLNESS COMMITTEE
A.D. Al Phillips (Trustee)
UA CANADA PRE-EMPLOYMENT SAFETY COMMITTEE
A.D. Al Phillips
UA CANADA EVOLVE COMMITTEE
Will Schwarz
INDUSTRY COMMITTEES
BC PROVINCIAL PIPE TRADES ASSOCIATION
A.D. Al Phillips, President
Jason Amesbury, Treasurer
James Noon, Recording Secretary
WESTERN CANADA PIPE TRADES ASSOCIATION 
Trevor Robertson, President
Jason Amesbury, Treasurer
James Noon, Recording Secretary
BC FEDERATION OF LABOUR
A.D. Al Phillips , Vice-President (Officer)
Jeff Chapman , Executive Council
BC FED – Community & Social Action Committee
Gordon Forbes
Walt Johnson
BC FED – Constitution & Structure Committee
Russell J. St. Eloi
A.D. Al Phillips
BC FED – Education Committee
Barry Donaldson
Will Schwartz
BC FED – Human Rights Committee
Raven Hillenbrand
Leo Ciarrocchi
BC FED – Occupational Health & Safety Committee
Leo Ciarrocchi
Corinne Hagen
BC FED – Political Action Committee
Russell J. St. Eloi
A.D. Al Phillips
BC FED – Young Workers Committee
Matthew Cleveland
Rob McManus
BC FED – Women’s Rights Committee
Audrey Curran
Raven Hillenbrand
alt.  Miranda Kurucz
BC FED – Anti-CLAC Working Group
Bill Qually
Byron Rilling
BC FED – Apprenticeship Skills Training Working Group
Barry Donaldson
Will Schwarz
BC FED – Organizing Institute Working Group
Bill Qually
ALLIED HYDRO COUNCIL
Jeff Chapman (Trustee)
AIRCC
A.D. Al Phillips, Vice-President
BC BUILDING TRADES
A.D. Al Phillips (President)
BC BUILDING TRADES CAMP COMMITTEE
A.D. Al Phillips
BC BUILDING TRADES – JaPlan
Jeff Chapman
BC BUILDING TRADES – UNDERGROUND ECONOMY WORKING GROUP
Leo Ciarrocchi
BC DRUG & ALCOHOL SOCIETY
Jeff Chapman
KAMLOOPS & DISTRICT LABOUR COUNCIL
Jeff Chapman
PACIFIC REGION MAINTENANCE COUNCIL –  PRMC
A.D. Al Phillips
UA EVOLVE COMMITTEE
Will Schwarz
VANCOUVER & DISTRICT LABOUR COUNCIL
Barb Tetu
Russel J. St. Eloi
A.D. Al Phillips
Phillip Bailey
VRCA
Bill Qually
COUNCIL OF SENIOR CITIZENS 
John Wynne